Manometry na aplikacje morskie firmy Stewart Buchanan
Manometry do zastosowań morskich
Oferujemy szeroki wybór manometrów przeznaczonych na aplikacje morskie, zarówno compensated, jak i non-compensated. Naszą ofertę uzupełniają też uszczelnienia chemiczne, przetworniki różnicy ciśnień i temperatury do takich zastosowań. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów z sektora morskiego, cały czas poszerzamy ofertę o nowe urządzenia, przeznaczone do pełnego zanurzenia na różnych głębokościach.
Poniżej przedstawiamy typy i zasady działania oferowanych urządzeń. W celu poznania szczegółów, zapraszamy do kontaktu.
Wszystkie niżej przedstawione manometry są kalibrowane zgodnie z EN837‐1 w 1 klasie dokładności, chyba, że w opisie zaznaczono inaczej.
Manometry ciśnienia z rurką Bourdona
Elastyczny element pomiarowy - rurka Bordona jest jednym końcem przylutowana lub wspawana do obudowy, a drugi koniec posiada zębatkę. Zmiana ciśnienia powoduje wyprostowanie lub ugięcie rurki, zmieniając pozycję zębatki. To ugięcie jest proporcjonalne do wielkości ciśnienia. Zębatka powoduje przesunięcie wskazówki na tarczy o skali 270°, wskazując aktualne ciśnienie.
Manometry ciśnienia z rurką Bourdona znajdują zastosowanie na aplikacjach wysokociśnieniowych do 1000 bar i próżniowych do ‐1 bar, zarówno gazu, pary wodnej jaki i cieczy. Ich dokładność zawiera się pomiędzy +/‐ 0.1% a +/‐ 2.5% pełnej skali ugięcia.
Do pomiaru mediów agresywnych rurka Bourdona może być wykonana z metalu nieżelaznego lub stali nierdzewnej.
Manometry ciśnienia typu membranowego
Cienka, koncentrycznie wklęsła membrana jest zaciśnięta pomiędzy dwoma kołnierzami. Ciśnienie procesu naciskając na membranę, odkształca ją w jedną stronę. Ruch ten jest proporcjonalny do siły, z jaka oddziałuje ciśnienie i powoduje poprzez popychacz ruch zębatki. Zębatka powoduje przesunięcie wskazówki na tarczy urządzenia o skali 270°, wskazując aktualne ciśnienie.
Membranowe manometry ciśnienia znajdują zastosowanie na aplikacjach o ciśnieniu do 25 bar i próżniowych do ‐1 bar zarówno gazu, pary wodnej jaki i cieczy. Ich dokładność to +/‐ 1.6% pełnej skali ugięcia.
W przypadku zastosowań na media agresywne, membrana może zostać zabezpieczona folią wykonaną z tantalu, PTFE itp. Element przyłączeniowy można zabezpieczyć odpowiednim materiałem, np. stalą nierdzewną 316, PP, PVC, PVDF i in.
Membranowe manometry ciśnienia posiadają separator i są idealne dla mediów lepkich, krystalizujących i z wtrąceniami stałymi. Mogą posiadać zabezpieczenie przed przeciążeniem.
Manometry ciśnienia typu mieszkowego
Mieszek składa się koncentrycznych membran, przylutowanych do siebie lub zespawanych między przyłączeniami. Ciśnienie w mieszku powoduje deformację tych membran. Ruch całego elementu pomiarowego jest proporcjonalny do siły, z jaką oddziałuje ciśnienie i przesuwa wskazówkę na skali o zakresie 270°, wskazując ciśnienie.
Mieszkowe manometry ciśnienia są stosowane na aplikacjach o niskim ujemnym lub dodatnim ciśnieniu, zwykle do 600 mbar. Ich dokładność to +/‐ 1.6% pełnej skali ugięcia.
Mieszek jest wykonany z metalu nieżelaznego lub stali nierdzewnej 316 i zwykle używany jest do pomiaru mediów gazowych.
Manometry różnicy ciśnień
Przedział ciśnieniowy jest przedzielony cienką, koncentrycznie wygiętą w mieszek, membraną. Obie komory są poddane ciśnieniu statycznemu i dodatkowo na jedną z nich oddziałuje ciśnienie procesowe. Membrana przenosi różnicę ciśnienia na ruch strzałki. Powoduje to wskazanie wartości ujemnej lub dodatniej na skali o gradacji 270°. Mieszek po przeciwnej stronie kompensuje siłę.
Manometry różnicy ciśnień stosuje się do pomiaru mediów gazowych i cieczy, również agresywnych. Ich dokładność to +/‐ 1.6% pełnej skali ugięcia.
Manometry ciśnienia absolutnego z membraną
Tego typu manometry stosuje się do pomiaru ciśnień niezależnych od ciśnienia atmosferycznego. Komora pomiarowa jest podzielona cienką, koncentrycznie wygiętą w mieszek, membraną. W komorze, na którą nie działa ciśnienie procesu, panuje absolutna próżnia. Ta próżnia (= punkt zera absolutnego) jest traktowana jako punkt odniesienia. Membrana poddana ciśnieniu procesowemu odkształca się, a więc przenosi ciśnienie na strzałkę i przekształca w ruch.
Manometry ciśnienia absolutnego są stosowane do pomiaru mediów gazowych i cieczy, również agresywnych. Ich dokładność to +/‐ 1.6% pełnej skali odchylenia.